Home / News / HABER / TÜRKİYE / Yıldırım: YPG’ye silah verme planı Trump’a değil Obama’ya ait!

Yıldırım: YPG’ye silah verme planı Trump’a değil Obama’ya ait!

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere temasları sırasında Financial Times’a verdiği röportajda, ABD’nin YPG’ye yaptığı silah yardımına ilişkin, “Ne yazık ki bu taktiksel plan bu yönetime ait bile değil, önceki hükümete geri gidiyor” dedi.

Yıldırım, İngiliz gazetesi Financial Times’ın internet sitesinde yayımlanan röportajında, ABD’nin Rakka operasyonunda YPG’yi tercih etmesine ilişkin, Türkiye’nin kaygılarının anlaşıldığını fakat ABD’nin sahada ‘taktiksel bir ittifakı’ seçtiğini belirtti.

‘BU ALGININ BAŞLI BAŞINA OLUMSUZ SONUÇLARI OLUR’

“Ne yazık ki bu taktiksel plan bu yönetime ait bile değil, önceki hükümete geri gidiyor” ifadesini kullanan Yıldırım, “Bir NATO müttefikinin bile bile bir terör şebekesiyle ilişkiye girdiği şeklindeki bir algının başlı başına olumsuz sonuçları olur” değerlendirmesinde bulundu.

ABD yönetiminin YPG’ye ağır silah vermesini de değerlendiren Yıldırım, “Bu ağır silahların zaten Suriye’de sahada olduğuna ama bunların Rakka kuşatmasında kullanılması için bir yetkiye ihtiyaç duyduklarına inanıyoruz” dedi.

‘MATTİS SÖZ VERDİ’

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in YPG’ye sağlanan silahlarla ilgili olarak söylediklerini de aktaran Yıldırım, “Savunma Bakanı pek çok vesileyle çok açık ve sarih biçimde bu silahların Türkiye’ye döndürülmesine izin vermeyecekleri sözünü verdi” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Türkiye’nin YPG konusundaki kaygılarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti esnasında daha iyi anlaşılacağını umduğunu belirterek, “Mesajlar daha iyi iletilecek” dedi.

Ayrıca...

‘Hayal ürünü yorumla silahlı terör örgütü cezası aldık’

28 Şubat sürecinden sonra yargılama aşamasında yaşadıklarını anlatan Hizb-ut Tahrir hükümlüsü Kurtuluş, “Mahkemenin ‘ileride muhakkak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir