Home / News / HABER / TÜRKİYE / Erdoğan, Eli Kanlı Putin’i “Değerli Dostum” Diyerek Karşıladı!

Erdoğan, Eli Kanlı Putin’i “Değerli Dostum” Diyerek Karşıladı!

Erdoğan, Putin ile yaptığı ortak basın toplantısında, ‘Gerek Irak’ın gerekse Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz’ dedi.

Uçak krizinin ardından ikinci kez Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki heyetlerarası ve ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

– Bu yıl içerisinde değerli dostumla beşinci kez bir araya geliyoruz.

– Bakanlarımızla Rus mevkidaşları sürekli ilişkilerini sürdürüyorlar. İnşallah önümüzdeki dönemde ilişkilerimizi çok daha geliştirerek devam ettireceğiz, bu kararlılık iki tarafta da var.

– İki ülke olarak konsey toplantılarımıza büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki konsey toplantısı vesilesiyle İnşallah Sayın Putin’i tekrar ülkemizde ağırlayacağız.

– İkili ilişkilerimizde önemli alanlara sahip alanlardan birisi de enerji. Türk Akımı ve Nükleer Akkuyu Santrali projeleri devam ediyor.

– Son dönemde bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak anayasası ve uluslararası alanda hiçbir meşruiyeti yoktur. Kuzey Irak’ın daha vahim hatalar yapması engellenmeli.

– Irak ve SUriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz.

– Uluslararası toplumun Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda tavır alması büyük önem arz ediyor.

Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı belirterek konuşmasına başlayan Erdoğan şöyle konuştu:

“İlişkilerin güçlenerek devam ediyor olması memnun edici. Önümüzdeki dönemde bunu çok daha geliştirerek Devam ettireceğiz. Kararlılık her iki tarafta da var. Ekonomi ve ticaret ikili ilişkilerimizin bel kemiği. Bazı istisnalar noktasına bunların da giderilmesi noktasında bakan arkadaşlarımız bunları görüşme fırsatı buldu. İkili ticaret hacmimizde bu yılın ilk 7ayında yakalanan yüzde 22 oranındaki artıştan memnunuz. Rus turist sayısı geçtiğimiz yıla oranla artış kaydetmiştir. Tüm ekonomik rakamları daha da yükseltebileceğimiz noktasında hemfikiriz. Daha önce 100 milyar dolar gibi bir hedef kendimize belirlemiştik temennim bu hedefe ulaşacağız.”

‘NÜKLEER PROJELER DEVAM EDİYOR’

“Önümüzdeki ay düzenlenmesi planlanan Karma Ekonomik Komisyon toplantısında ikili ekonomik ilişkilerimizin kritik konuları neticeye bağlayacağını umuyorum. İkili ilişkilerimizin önemli alanlarından biri de enerji. Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali projeleri şu an devam ediyor. Süratle hayata geçirilmesine önem veriyoruz. Bugünkü görüşmemizde bazı aksamaların olduğunu gördük bunları da süratle telafi edeceğiz.”

‘KİMSENİN BÖLGEYİ ATEŞE ATMA HAKKI YOK’

“Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak’ın gerekse Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Son dönemde bölgemiz maalesef çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumunun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Bölgesel yönetim tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman söylediğimizi gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur. Mevcut tablo karşısında ülkemizin bazı önlemleri hayata geçireceği hususunda da bunu zaten dünya kamuoyu ile paylaşmış durumdayız.”

“IKBY’NIN DAHA VAHİM HATALAR YAPMASININ ÖNÜNE GEÇMEMİZ GEREKİYOR”

“Referandum sonrası hassas dönemde özellikle Irak Bölgesel Yönetimi’nin daha vahim hatalar yapmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Uluslararası toplumun Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinden yana tavır alması büyük önem arz ediyor.

Değerli dostum Putin ile bugünkü görüşmemizde Suriye’ye ilişkin güncel gelişmeleri ve bilhassa son Astana toplantısının sonuçlarını ele aldık. Bu kapsamda İdlib çatışmasızlık bölgesine işlerlik kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızın seyrini bundan sonraki süreçte de ilgili arkadaşlarımızın bu işi çok daha yoğun şekilde sürdürmelerini karara bağladık. Astana toplantılarının ateşkes rejimini güçlendirici niteliğinden ve bu yönüyle Cenevre’de BM arabuluculuğunda sürdürülen siyasi sürece katkılarından memnuniyet duyuyoruz. Güven arttırıcı önlemlerin önemi konusundaki hususta mutabık kaldık.”

“SURİYE İTİLAFININ SİYASİ YOLDAN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ORTAK İRADE VAR”

“Türkiye ve Rusya olarak Suriye itilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Değerli dostum Putin ile bugünkü görüşmelerin her açıdan verimli geçtiğine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de ilgili arkadaşlarımız ve bizler daha sık gerek telefon diplomasisi gereke özel temsilcilerimiz vasıtasıyla sürdürmekte kararlıyız.”

PUTİN: ORTAK ÇALIŞMA KARARI ALDIK

Putin’in açıklamasından satırbaşları şöyle:

– Samimi ve yapıcı bir şekilde gerekse ikili konuları gerekse de Suriye krizinin çözülmesi konusunda atılacak adımların koordine edilmesini değerlendirdik.

-IKBY’de yapılan bağımsızlık referandumunu da değerlendirdik. Bizim ilkesel tutumumuz Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında yer almıştır.

– İkili ticari ilişkilerimizi değerlendirdik. Bu sene, 7 ay içerisinde yüzde 30 ticaret hacmimiz arttı.

-Geçen seneki kaybı bu sene telafi ettik.

-Çatışmasızlık bölgeleriyle önemli bir başarıya imza attık.

-Bu sene Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 11 kat arttı.

-Astana’da yapılmış 6. toplantıda varılan mutabakat konusunda ortak çalışma yapmaya anlaştık.

-Bu senenin ilk yarısında Türkiye’den Rusya’ya tarım ihracatı yüzde 50 civarında artmıştır.

-Erdoğan ile yaptığımız görüşmelerden dolayı çok teşekkür ediyorum, toplantının çok verimli olduğunu düşünüyorum.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin akşam saatlerinde Ankara’ya geldi. Putin’i Esenboğa Havalimanı’nda Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve beraberindeki heyet karşıladı. Sonrasında Putin’i, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan resmi törenle karşıladı. Putin ve Erdoğan, çalışma yemeği, baş başa görüşme ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ayrıca...

Hizb-ut Tahrir / Türkiye Hilafet’in İlgasının Yıldönümünde Uluslararası İslam İktisat Konferansı Düzenledi

Hizb-ut Tahrir / Türkiye her sene olduğu gibi bu sene de Hilafet’in ilgasının sene-i devriyesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir