Home / News / HABER / Suriyelilerin ekonomiye büyük katkısı

Suriyelilerin ekonomiye büyük katkısı

Türkiye’de yaşayan Suriyeli Müslümanlar,15 bin 159 şirket kurdular. Ekonomik krizle boğuşan Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan girişimciler, 44 bin kişiyi istihdam ederken, 250 bin kişi de bu şirketler sayesinde geçimini sağlamaya devam ediyor. Esed rejimi ayakta kaldığı sürece, girişimcilerin yüzde 72’sinin geri dönmeyi düşünmediği, dönenlerin de tutuklanarak işkence gördüğü biliniyor.

Suriyeliler girişimcilikleri, yatırımları, açtıkları işletmelerle Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor, birçok Suriyeli işletmeci ‘Türk kardeşlerine müteşekkir olduklarını’ söylüyor.

250 Bin Suriyeli Bu Şirketler Sayesinde Geçimlerini Sağlıyor

TEPAV’a göre bu şirketlerde ortalama çalışan sayısı 7.3 kişi olurken, ortalama bir Suriyeli ailenin 6 kişiden oluştuğu göz önüne alındığında, yaklaşık 250 bin Suriyeli bu şirketler sayesinde geçimlerini sağlıyor. Bu da Türkiye’deki Suriyelilerin yaklaşık yüzde 7’sinin sahibi ya da ortağı Suriyeli şirketlerden istihdam anlamında faydalandığını ortaya koyuyor.

Rapora göre, söz konusu 8 kentte aktif toplamda 106 bin 545 şirket bulunurken, bunların 2 bin 122’si (yüzde 2) Suriyelilerin. 8 kent içinde Suriyelilerin en fazla şirket kurduğu ilk iki kent ise 802 şirketle Gaziantep ve 647 şirketle Mersin.

TEPAV raporunun yazarı Omar Kadkoy, hem Suriyeliler hem de Türkiye vatandaşları için istihdam imkânı yaratan şirketlere ilişkin verileri, Türkiye’deki Suriyelilere yönelik yanlış ekonomik ve sosyal ön yargıların ‘panzehiri’ olarak değerlendirdi. Kadkoy, buna karşın Suriyeli girişimcilere yönelik yeni yasal düzenlemelerle, söz konusu şirketlerin dış ticaret konusunda pozitif bir rol oynamasına izin verilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Suriyeli Muhacirler ve Kurdukları Şirketlerin Yoğun Olduğu Yerleri Gösteren Harita

Hürriyet gazetesinden İlker Sezer’in haberine göre, Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı’nın raporuna bakıldığında söz konusu Suriyeli şirketler 44 bin Suriyeliyi de istihdam ediyor.

Güvenlik Önceliği

Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Murat Erdoğan, Suriyelilerin ülkede kalmayı tercih etmesinin ve ‘kalıcı’ olma düşüncesine kapılmasının birinci nedeninin güvenlik ve gönüllü dönüş yapma isteklerinin sıfıra yakın’ olduğunu öne sürdü. Erdoğan, son araştırmalara göre, gündelik ücretle çalışan Suriyelilerin sayısının azaldığını, maaşlı çalışan Suriyelilerin ilk kez diğer kesimin üzerine çıktığını işaret etti.

Bilindiği üzere halen Suriye’de toplu katliamlar gerçekleştiren Rusya, Esed rejimi, İranlı milisler ve PYD/PKK’nın varlığı sivillerin dönüşü için en büyük engel. Suriye’yi zorba Esed rejiminin bekası için kanlı ve emniyetsiz bir yer haline getiren ABD ve sahadaki müttefiği Rusya, kanlı eylemlere girişmeye devam ediyor. Esed rejimi ayakta kaldığı sürece, Suriyeli Müslümanların evlerine dönmek istemediği, dönenlerin de tutuklanarak işkence gördüğü biliniyor.

Kaynak: Köklü Değişim Medya

Ayrıca...

Cammu Keşmirliler tutuklanan yakınlarını görmek için mücadele ediyor

Cammu Keşmirli aileler, Hindistan hükümetinin eyaletin özel statüsünü kaldırdığı 5 Ağustos’tan sonra tutukladığı yakınlarıyla görüşebilmek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir