Home / News / HABER / DÜNYA / ‘Peres’in öldüğünü duyduğumda kan, ateş ve katliam düşündüm’
CAPTION CORRECTION - ADDING APPROXIMATE NUMBER OF PEOPLE AT PROTEST - Chadia Bitar joins a group of approximately 75 Arab-Americans to protest a visit by Shimon Peres, former Prime Minister of Israel and Chairman of the Labor Party, December 8, 2003 in Dearborn, Michigan. Peres attended the Seeds of Peace Michigan Gala where he received the John P. Wallach Peacemaker Award. Bitar's two young sons were among 100 civilians killed by Israeli bombs while visiting their grandmother in Qana, Lebanon in April of 1996. Peres was Israel's Prime Minister and Minister of Defense at the time of the bombing of Qana. REUTERS/Rebecca Cook (Newscom TagID: rtrlive575438.jpg) [Photo via Newscom]

‘Peres’in öldüğünü duyduğumda kan, ateş ve katliam düşündüm’

Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, dün 93 yaşında ölen eski “İsrail” sözde Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Şimon Peres ile ilgili kaleme aldığı makalede, 1996’da Lübnan’da 102 sivilin öldüğü saldırıya atıf yapıp “Kana’daki kanlı mirasını unutmayalım” ifadelerini kullandı.

1993 Oslo anlaşmalarının mimarlarından olduğu için ‘güvercin’ muamelesi gören Peres’le ilgili yazısında Fisk, “Dünya, Şimon Peres’in ölüm haberini duyduğunda ‘Barış getiren’ diye bağırdı. Ama ben Peres’in öldüğünü duyduğumda kan, ateş ve katliam düşündüm” diye yazdı.

‘SEÇİMDEN BİR GÜN ÖNCE LÜBNAN’A SALDIRARAK ASKERİ YÖNÜNÜ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORDU’

BBC Türkçe’nin aktarımına göre Fisk şunları yazdı: “Sonuçları gördüm: parçalanmış bebekler, çığlık atan mülteciler, tüten cesetler. Qana diye bir yerdi ve yarısı çocuk 106 ölünün çoğunluğu, İsrail topları tarafından 1996’da parçalandıkları yerde kurulan BM kampının altında yatıyor. Güney Lübnan’daki köyün hemen dışında bulunan bir BM yardım konvoyundaydım. O top mermileri başımızın üzerinden geçip, hemen altımızdaki mültecilerin üzerine düştü. 17 dakika devam etti. İsrail Başbakanlığına aday olan Şimon Peres, seçimden bir gün önce Lübnan’a saldırarak askeri yönünü güçlendirmek istiyordu.”

‘PERES ‘BİZE DE ACI BİR SÜRPRİZ OLDU’ DEDİ, YALAN SÖYLEDİ’

Nobel Barış Ödülü sahibi Peres’in saldırıya bahane olarak Hizbullah’ın Lübnan’dan fırlattığı Katyuşa roketlerini gösterdiğini hatırlatan Fisk, aslında roketlerin İsrail devriyeleri tarafından bırakıldığından şüphelenilen bubi tuzağında Lübnanlı bir çocuğun ölmesine misilleme olarak atıldığını yazdı.

Fisk şu değerlendirmeyi yaptı: “Birkaç gün sonra Lübnan’daki İsrail birlikleri Kana yakınlarında saldırıya uğradı ve köye ateş açarak yanıt verdi. İlk top mermileri Hizbullah’ın kullandığı bir mezarlığa düştü. Gerisi doğrudan yüzlerce sivilin sığındığı BM kampına gitti. Peres ‘Bize de acı bir sürpriz oldu’ demişti. Yalandı. İsrailliler 1982’deki işgallerinden sonra Kana’yı yıllarca işgal altında tuttular. Kampın video görüntüleri ellerindeydi. Hatta 1996’daki katliam sırasında kampın üzerinde insansız hava aracı uçurdular. Bu gerçeği bir BM askeri bana hava aracının videosunu verene kadar reddettiler. Bu, Peres’in Lübnan barışına katkısıydı. Seçimi kaybetti ve muhtemelen Kana’yı hiç düşünmedi. Ama ben hiç unutmadım.”

Ayrıca...

Katalonya’nın özerkliğinin feshedilme kararına AB’den onay

AB’den İspanya’nın Katalonya özerk yönetimini feshetme kararına onay geldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir